Nişantaşı teşvikiye tarafında yeni açılan ve Instagram’da paylaşılan fotoğrafları ile dikkatimizi çeken The Grungy için incleme ve değerlendirme yazımıza hoşgeldiniz.

Sempatik sayılıcak derecede ufak bir yere sahip olan The Grungy aynı zaman güzel bir logo tasarımına sahip. Görsel olarak hamburger ekmeğinden mekan logosu’na herşey göze güzel gözüküyor. Mekana ilk girdiğimizde mevcut masaların hepsi doluydu. Bizde bar gibi tasarlanmış olan masaya geçtik.

Siparişlerimizi almak üzere oldukça rahat bir kıyafet giyinmiş bir beyfendi geldi ve 3 adet farklı burger ile beraber 2 farklı patates kızartması sipariş ettik. Burgerlerimizi beklerken diğer masaların yemeklerini yerken ki yüz ifadelerini inceledik ve sıra dışı bir görünüme rastlamadık.

The Grungy‘de ilk gözümüze çarpan eksiklik ise bir işletme kültürü’nün olmayışı. Servis için belli bir standartın olmaması tamamen o an spontane geliştirelen çözümler ile ilerleniyor. Bizden sipariş alan arkadaş MSA(Mutfak Sanatları Akademisi) önlüğüne giymişti ve mutfakta siparişleri hazırlıyordu. Sipariş ve servis vermesi için başka bir arkadaş gelmişti oda her servisten sonra kapı önüne geçip sigara içmeyi tercih ediyordu.

Siparişimizden yaklaşık 20 dakika sonra burger ve pateteslerimiz servis edildi. Sipariş verdiğimiz pateteslerden ilki Trüf&Parmigiano diğeri ise Sade olarak tercih ettik. Hamburgerlere gelicek olursak 1)Brie&Bal Burger, 2)Füme Anrtikot Burger ve son olarak 3)Cheeseburger + Chipotle Sos. Daha sonra Garson(gibi) beyfendi’den Tabasco sosu rica ettik ve kendisi Tabasco’nun 2 haftadır tedarikçileri tarafından dağıtılmadığını belirtti. Bu açıklama bizi tatmin etmedi ve sebebi ise toplam The Grungy’de oturabilicek kişi sayısı 25 MAX. Bir burgerci’de olmazsa olmaz olucak ürünlerden biri olan Tabasco’yu bulmak isteyen ve müşterilerine servis etmek isteyen bir işletme için bulmak çok zor olmasa gerek. Hepimiz biliyoruz ki Tabasco Migros gibi marketlerin hepsinde çok kolay bir şekilde bulabiliyor. Tedarikçilik bir durum olmadığını düşünüyoruz.

İlk denediğimiz burger Füme Antrikot, itiraf etmeliyiz ekmeğin göürünüşü kesinlikle iştah kabartıcı fakat ekmek bize göre çok kalın. Kalınlığının en az %30~40 oranında azaltılabiliceğini düşünüyoruz. Aynı oranda’da hamburger köftesinin kalınlaştırılması gerektiğini düşünüyoruz. Hamburgerin öyle inanılmaz bir lezzeti yok bizce. Sıradan yiyebiliceğiniz bir burger. İçerisinde kendi hazırladıkları Grungy Sos adı verdikleri sos, karamelize soğan ve cheddar peyniri mevcut. Burgerin içindeki köfte bize göre çok pişmişti. Genelde burger içindeki köfte için beklentimiz sulu ve içinin pembe olması. Maalesef The Grungy’deki köfte gerçekten kötüydü. Füme Antrikot Burger için puanımız 6/10.

Füme Anrtikot Burger

Diğer denediğimiz burger ise Cheeseburger oldu. İçine ekstra olarak Chipotle Sos koydurduk. Ama yine içerisinde köfte kurumuş olduğu için beğenmemiz çok zor oluyor. Aynı zamanda bütün burgerler aynı tip ekmekle servis edildiği için burgerlerin ortalama puanı aynı çıkıyor. Füme antrikot’a göre daha lezzetli bir burgerdi. Cheeseburger + Chipotle Sos için puanımız 7/10.

Cheeseburger + Chipotle Sos

En son yediğimiz burger ise Brie&Bal Burger oldu. Sos’un ana fikri hoşumuza gitti, üzerindeki sos’u heryerde eşit bir şekilde tatmak isterdik ama malzemesi iyi dağıtalamamıştı. Burger köftesi ve ekmeği için yorumumuz aynı. Brie&Bal Burger için puanımız 6/10.

Brie&Bal Burger

Patetesler’e gelicek olursak ortalama seviye olan Sade patetesine puanımız 7.5/10 standard ve güzel kızartılmıştı. Trüf&Parmigiano için puanımız 5/10 sebebi ise üzerine eklenen Trüf yağının fazla kaçırılmış olması ve dolayısı ile yenilemicek kadar ağır bir patetes kızartmasına dönüşmüştü.

Sol Köşe: Sade Patetes Sağ Köşe: Trüf&Parmigiano

The Grungy Instagram postumuzda’da belirttiğimiz gibi bize göre Instagram’ın ünlü ettiği fakat gittiğinizde beklentinizi karşılamayan mekanlar arasına girdi.

The Grungy

6.4

FOOD

6.5/10

SERVICE

5.0/10

MUSIC

7.0/10

AMBIANCE

7.0/10