Karaköy’den sonra parlayan yıldız bölge kesinlikle Bomonti. 2020 yılın’da çokca Bağdat Caddesi ve Bomonti’de açılan mekanları konuşacağımız bir yıl olucak. Bugün yorumlayacağımız mekan ise onların en yenisi Primitif Bomonti.

Bomonti’nin yoğun olmayan bir sokak’ta gizli kalmış mekan. Açık mutfak kültürünü benimsemiş olan Primitif’e ilk girdiğimizde diğer insanların tabaklarına gözlerimiz kayıyor ve seçeceğimiz yemekler için bize fikir veriyor.

Sıcak bir karşılaması olan Primitif’teki çalışan ekip ilgili ve eğitimli. Modumuzu girer girmez yükselten karşılama ile kendimize bir yer bularak oturuyoruz. Aslında çok seçeneğimiz yoktu çünkü son masa’ya biz oturduk. Hızlı bir sirkülasyon olduğunu söyleyebiliriz. Bir masa’nın ortalama ömrü 35 dk civarlarında seyrediyor.

Son olarak dikkatimizi çeken diğer bir husus ise gelen hesapların en alt kısmında “2 kişi öderse XX.X TL”, “3 kişi öderse XX.XTL” şeklinde bir kalabalık gelip ortak ödemek isteyenler için hayat kurtarıcı bir düşünce.

Evet gelelim yemeklerine Primitif Bomonti’nin. Kurucusu ve şefi Burak Zafer Sırmaçekici’nin hazırladığı yemekleri puanlıyoruz sırasıyla.

Rahatsız olduğumuz bir konu var onuda belirtelim; biz ücretli sosların hepsini denedik hepsi kendi çapında güzeldi özellikle Samurai adlı sos. Fakat normal ücretsiz ketçap ve mayonez için sosluk verilmemesi kadar komik ve saçma birşey olamaz. Biz talep ettiğimizde patetesin yanına sıkmamız gerektiği söylendi yeterli sayıda sosluk yokmuş. Bu ne bizi ne müşteriyi ilgilendirir bir zahmet temin edin lütfen siz Burger King değilsiniz.

Aptal Tavuk

Primitif Sokak Yemekleri

7.6

FOOD

8.0/10

MUSIC

7.5/10

SERVICE

7.5/10

AMBIANCE

7.5/10