Maya Bozcaada Dış Mekan

Bağların içerisinde gizli kalmış gerçek bir keyif mekanı Maya. Selçuk Aykan’ın şefliği ve mekan sahipliğini yaptığı Restaurant misafirlerini bir müşteri gibi değil dostları gibi ağırlıyor.

Maya Bozcaada
Maya Bozcaada

İlk olarak söylememiz gereken sezonun açılıp adanın kalabalıklaştığı dönemlerde özellikle hafta sonu Maya’ya gitmeye niyetlenirseniz kesinlikle 1-2 hafta önceden rezervasyonunuzu yaptırın. Zaten çok fazla masanın bulunmadığı mekanda yer bulmak gerçekten mümkün olmayabiliyor. Ayrıca yemekleri gelecek kişi sayısına göre taze olarak yaptıkları için mekanda yer olsa bile yemek yiyemeyebilirsiniz ne yazık ki.

Mekana gelecek olursak, içeri ilk girdiğiniz andan itibaren sizi çok sıcak ve neşeli bir şekilde karşılayan çalışanlar sayesinde enerjiniz yükselecek. Bağların ortasında ağaçların altında yer alan tahta masalarla donatılmış mekan, bize göre çok huzur verici bir atmosfere sahip.

Masanıza oturduğunuzda garson gelip size akşam boyunca neler ikram edeceklerini anlatıyor. Maya fix menü olarak servis yapıyor, gitmeden önce bunu bilmekte fayda var. Servis ettikleri hemen hemen her şeyi kendileri, kendilerine has yorumlayarak yapıyorlar. Peynirlerden, ekmeklere, soslardan, şaraplara kadar çoğu şey kendi üretimleri ve gerçekten çok lezzetli.

Şarap olarak kendi üretimleri olan şarap ile Suvla’nın 2 adet şarabını karıştırarak ortaya çıkardıkları muazzam bir şarap yemek boyunca dilediğiniz kadar servis ediliyor.

Yemeklere gelecek olursak, başlangıç olarak kendi yaptıkları ve yıllandırdıkları peynirlerden oluşan peynir tabağı ve yanında kendilerine özel hardal sosları ile servis edilen füme et tabağı sunuyorlar. Bir de içerisinde humus, kabak arası peynir&roka sarması ve yoğurtlu meze olan atıştırmalık tabağı getiriliyor. Her biri birbirinden lezzetli ve bildiğinizden daha farklı lezzetlere sahip olan başlangıçların hepsini biz çok beğendik.

maya bozcaada

Salata olarak aslında çok basit ve sade olarak nitelendirebileceğimiz ama domateslerin tazeliği, lezzeti ve pesto ile uyumu sayesinde bizim beğenimizi alan pesto soslu domates sunuldu.

Sonrasında ızgaradan ilk olarak patlıcan üzerinde sucuk servis edildi. Diğer çoğu yemek gibi sucuğu da kendileri yapıyorlar. Baharatı oldukça yerinde patlıcanla uyumunu sevdiğimiz yemeğe puanımız 8.5/10 oldu.

Ardından yine ızgarada pişirilmiş kendi yapımları 1 adet köfte servis edildi. Yine lezzeti yerinde olan köfteye puanımız 8/10.

Ara sıcaklara ek olarak 4 çeşit zeytinyağlı meze servis edildi. Hepsi normalde her yerde yiyebileceğimiz ve belki ilk gördüğünüzde sıradan bulabileceğiniz yemekler; ancak tatlarına baktığınızda hiçte öyle olmadığı anlayacaksınız. Zeytinyağlı barbunya, taze fasulye ve enginara ek olarak yoğurtlu kabak servis edildi. Şef her birine kendi imzasını atmış. Gerçekten hepsi farklı tatlarla lezzetlendirilmiş ve çok lezzetli hale gelmiş. Puanlar ise resimlerdeki gibi;

Ana yemek olarak 2 seçenek sunuluyor; bunlardan biri dana antrikot diğeri ise bonfile. Tercihinize göre seçim yapıp istediğiniz pişme derecesini belirtiyorsunuz. Biz ikisini de denedik ve çok beğendik. Diğer bütün yemekler gibi etlerin de özenle seçilip hazırlandığını hemen anlayabiliyorsunuz. Etin yanında patates servis ediliyor. Burada eksik bulduğumuz ve olsa daha iyi olur dediğimiz bir nokta oldu. O da, ana yemek ve ara sıcakların yanında servis edilebilecek ızgara sebzeler. Bize göre köftenin ve etin yanında garnitür olarak getirilecek sebzeler bu yemeklere çok yakışırdı.

Son olarak yine tamamını kendileri yaptıkları 3 çeşit tatlı servisi yapılıyor. Fotoğrafta görebileceğiniz gibi tatlı tabağının ortasında muhallebi, yanında çikolata ve cheesecake bulunuyor. Cheesecake bizim damak tadımıza hiç hitap etmedi ve bütün yemek boyunca tek beğenmediğimiz şey oldu. Kendi yapımları olam çikolata gerçekten çok başarılıydı. Tatlılara puanlarımız ..

Genel olarak Maya için söyleyebileceğimiz Bozcaada’da kesinlikle gidilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Şef Selçuk Aykan’ın kendi yorumlamasıyla hazırladığı zeytinyağlılar için bile gitmeye değer bir yer. Ortamı, çalışanları, yemekleri ve servisiyle bizim çok beğendiğimiz bir restaurant oldu.

Bozcaada ile ilgili daha fazla bilgi ve Rehber yazımız için Bozcaada Rehberi – 4 Günde Bozcaada bakmanızı tavsiye ederiz.

Harita & Adres

Maya Bozcaada Harita

Maya Bozcaada Adres

Cumhuriyet, Unnamed Road, 17680 Bozcaada/Çanakkale

İletişim

Telefon: (0286) 697 80 50

MAYA BOZCAADA

9.3

FOOD

9.0/10

SERVICE

10.0/10

MUSIC

9.0/10

AMBIENCE

9.0/10