İmam Çağdaş Baklava&Tatlılar

Gaziantep’te nedenini anlamasakda çok sevilmeyen bir mekan İmam Çağdaş. Genel olarak insanlar sevmemelerine sebep olarak artık fabrikasyon dönüşmüş oluşunu öne sürüyorlar. Hem gitmeden önce yaptığımız araştırmalarımızda hem de Gaziantep’te gezerken yerel esnaf ile konuşmalarımızda genel fikrin bu yönde olduğunu gördük. Biz İmam Çağdaş’ın gerçekten bu söylemlere rağmen gitmeye değer bir yer olduğunu düşenerek gittik.

Saat 12:00 gibi mekana giriş yaptık ve iç dekorasyon bize Gaziantep’te olduğumuzu bir kere daha hatırlattı. Henüz daha yeni kalabalıklaşmaya başlamıştı İmam Çağdaş. Tam karşı masamızda üst üste dizilmiş kargolanmaya hazır tepsi tepsi tatlılar iştahımızı bir hayli açmıştı.

Masamıza oturduktan sonra inanılmaz enerji dolu ve ilgili bir garson bey bize ne yemek istediğimizi sordu. Biz Gaziantep’e gitmeden önce nerede ne yememiz gerektiğini tahmini de olsa okuduğumuz yorumlardan oluşturma çalışmıştık. Listenin tamamını 3 Günde Gaziantep yazımızda bulabilirsiniz.

İmam Çağdaş için yemeyi planladığımız yemekler; Alinazik Kebap(yarım kıyma yarım kuşbaşı) ve Patlıcan Kebabıydı. Fakat bunun biraz dışına çıkarak bir çok şey tattık ve bunda ki başlıca sebep bize servis veren garsonumuz oldu.

Sol Köşe:Patlıcan Köz / Orta:Kaşık Salata / Sağ Köşe: Soğan Salatası

Öncelikle bize kesinlikle lahmacunu denememiz gerektiğini söyledi ve birer ufak lahmacun ile başlayalım dedi. Beklediğimizden biraz daha büyük gelen lahmacun bizim için güzel bir başlangıç oldu.

İmam Çağdaş Lahmacun

Gaziantep’te lahmacunu içerisine patlıcan köz sürerek yiyorlar ve üzerine tekrar tuz&karabiber ekiliyor. Biz bu karışımı ilk defa denedik ve beğendik. Lahmacun için puanımız 8/10 oldu. Bu arada içecek olarak tercih ettiğimiz ayranın ise gerçekten lokal sunum ile masaya getirilmesi çok güzel bir düşünce. Lezzeti de aynı şekilde çok güzeldi. Ayranı bardak yerine bir tas içerisine koyup kaşık ile içiyorsunuz, çokta keyifli oluyor.

Alinazik Kebabı(yarım kıyma yarım kuşbaşı)

Yemeğimizin devamında bizim kendi siparişimiz olan Alinazik damak çatlatan bir lezzet. Yoğurdun ılık olarak hazırlanışından altındaki patlıcana kadar hepsi tek kelime ile şaheserdi. Biz sarımsağı az olarak tercih ettik çünkü okuduğumuz ve duyduğumuza göre çok fazla sarımsaklı hazırlanıyormuş. Eğer sizde bizim gibi her yemeğin tadına bakmak istiyorsanız, yarısı kıyma diğer yarısı kuşbaşı olarak sipariş etmenin mantıklı bir tercih olduğunu düşünüyoruz . Kuşbaşı etin ağızda bıraktığı lezzet kesinlikle anlatılmaz orada tadılır cinsten. Alinazik Kebap(yarım kıyma yarım kuşbaşı) için puanımız 10/10.

Patlıcan Kebabı

Alinazik Kebabın ardından bizim heyecanla tatmak istediğimiz diğer bir lezzet ise Patlıcan Kebabıydı. Fakat bir önceki yemeğimiz kadar bizi mutlu etmedi. Ortalama bir lezzete sahip olan Patlıcan Kebabı bizden 7.5/10 alıyor.

Küşleme

Yemeğimizin sonunda garsonumuzun bize muhteşem bir final için getirdiği pamuk&lokum gibi etler ile harika bir son yaptık ve aynı zamanda İmam Çağdaş Gaziantep’teki ilk durağımız olarak mutlu bir başlangıç oldu. Et sevmeyenler için bile damak çatlatan bir lezzet oldu, İmam Çağdaşın Küşlemesi için puanımız 9.5/10.

Söylenenlerin ve duyulanların aksine İmam Çağdaş kesinlikle Gaziantep’te gelinmesi gereken bir yer. Mümkünse 12:00 civarlarında gelin tam kalabalık olmadan. İnsanlar İmam Çağdaş’ta 100’lerce kişi çalıştığı için eleştiriyor; fakat bu insanların hepsi elleriyle baklava açıyor ve elleriyle ızgara başındalar. Bir kebapçının tüm Türkiye tarafından duyulmuş olması ve senelerdir ülkenin heryerine tepsilerce tatlılarını yolluyor olmaları tesadüf olamaz.

İmam Çağdaş

8.8

FOOD

9.0/10

SERVICE

9.5/10

MUSIC

7.5/10

AMBIANCE

9.0/10