Son zamanlarda sıkça duyduğumuz ve gördüğümüz mekan Fauna Ataşehir’de el yapımı makarna ve sorbeleriyle müşterilerini ağırlıyor. Türkiye’de makarna yapmayı bilen çok kişi ve mekan olmadığını düşününce burayı ziyaret fikri bizi heyecanlandırdı. Bu yazımızda Vedat Milör’ün ziyaretinden sonra daha da ünlenen Fauna’yı inceledik ve değerlendirdik .

Açık Mutfak

Genel Bilgi

Fauna’ya gidebilmeniz için esnek bir zaman bulmanız gerekiyor ya da sabır etmeniz gerekiyor. Pazar ve pazartesi kapalı olan Fauna Salı,Çarşamba ve Perşembe 12:00 ile 15:00 arası servis veriyor. Öğlen servisi için rezervasyon maalesef yaptıramıyorsunuz. 15:00’den sonra isteseniz makarna kalmamış oluyor.

Cuma ve Cumartesi günleri ise aynı şekilde öğlen servisinde hizmet veriliyor ve akşam 18:30 ile 20:30 arası verilen akşam yemeği servisi için rezervasyon yaptırarak gidebiliyorsunuz ama sabırlı iseniz; çünkü en son sorduğumuzda 3 ay doluydu.

Fauna Menü

Mekan alkolsüz ve soft içeceklere sahip. Kendi yaptıkları makarnalar ile ünlü olan Fauna kesinlikle tüm övgüleri hak ediyor. İbrahim bey, hem mekan sahibi ve aynı zaman da Fauna Şef’i olarak çalışıyor. Kendisi gördüğünüzde kaliteden ödün vermek istemeyen biri olduğunu anlayacaksınız.

Menünün belirli bir kısmı sabit kalıp diğer kısmı mevsimsel olarak değişiyor. Tabii bu da sıkça ziyaret edilmesi gereken bir yer haline çeviriyor Fauna’yı. Bize göre eğer Türkiye sınırları içerisinde Michelin yıldızları verilmeye başlansaydı, bunlardan biri kesinlikle Fauna olurdu. Toplam 33~35 kişi aynı anda ağırlayabilen Fauna’da, ilgili ve heyecanlı servis personeli bulunuyor.

İbrahim bey 15:00 servisi bittikten sonra tüm personel ile aynı masada oturup onlarla beraber yemeğini yiyip sohbet ediyor. Servis edilen tüm sıcak yemekler de servis tabakaları oldukça sıcak servis ediliyor; bu durum Michelin gibi derecelendirme kuruluşları tarafından sıcak yemekler için sevilen bir durum.

Fauna Menü

Yemeklere gelecek olursak, başlangıç olarak mevsimsel Kuşkonmaz çorbası ile başladık. Renk vermesi için hiçbir şey kullanmadıklarını belirten İbrahim Bey, çorbanın tamamen kuşkonmazdan yapıldığını ve bu harika rengini de tamamen sebzeden aldığını söyledi. Kuşkonmaz çorbası için puanımız 9.5/10

Kuşkonmaz Çorbası
Kuşkonmaz Çorbası

1 çorba, 3 makarna ve 2 farklı çeşit tatlı denedik Fauna’da, çorbamızın devamında gelen ilk makarnamız Kuzu Gerdan Ragu. Her servis edilen makarna ile beraber yanında bir ufak bir tasta Parmesan getiriliyor; fakat biz servis edilen makarnanın orjinal tadını deneyebilmek için dökmedik. İlk lokmada kendisine aşık eden bu makarna gerçekten Fauna’nın makarnalarıyla nasıl ünlü olabildiğini tarif ediyor. Kuzu Gerdan Ragu için puanımız 10/10.

Kuzu Gerdan Ragu Fauna
Kuzu Gerdan Ragu

Kuzu Gerdan makarnamızın ağzımızda bıraktığı damak tadı ve lezzet sarhoşluğunun ardından gelen Dometes Soslu Ege Peynirli Ravyoli ile bizi şaşırtmaya devam ediyordu Fauna ve sayın İbrahim Tuna. Ravyoli’nin şekli ve üzerine eklenmiş her bir sebze bizi kendisine aşık ediyor. İçerisine koyulan Ege Peyniri ise bizi alıp Ege sahillerine götürdü. Birazcık tuzlu olan peynir herkesin damak tadına hitap etmeyebilir. Dometes Soslu Ege Peynirli Ravyoli için puanımız 9/10.

Dometes Soslu Ege Peynirli Ravyoli
Dometes Soslu Ege Peynirli Ravyoli

En son gelecek olan makarna için Ravyoli’miz ile benzer tatlar olabileceğini düşünüp siparişi verdikten sonra üzülmüştük; fakat ilk lokmada bunu söylediğimiz için kendimizden utandık desek yeridir. Kiraz Dometesli Makarna için puanımız 9.5/10 .

Kiraz Domatesli Makarna
Kiraz Domatesli Makarna

Kesinlikle yediğimiz 3 makarnada Türkiye sınırları içerisinde yediğimiz en iyi makarnalar arasına girdi. Yemeğimizin ardından ise tatlı ile devam etmek istedik; fakat saat 16:00 civarına gelmişti. İbrahim bey ise keyfimize bakmamızı söyledi nitekim biz de öyle yaparak Mevsimsel Organik Çilek Sorbe ve kendilerine özel bir tatlı olan Maylobi siparişi verdik.

Çilek Sorbe kesinlikle Fauna’da yemekten sonra denenmesi gereken bir tatlı. Oldukça hafif ve fresh bir tadı mevcut. Mevsimsel Organik Çilek Sorbe için puanımız 9.5/10.

Mevsimsel  Organik Çilek Sorbe
Mevsimsel Organik Çilek Sorbe

Maylobi siparişini vermeden önce internette nasıl bir şey olabilir diye arattık; fakat hakkında pek fazla bir şey çıkmadı. Daha sonra sorduğumuzda vanilya çubuğu,beyaz çikolata ve muhallebi ile yapıldığı öğrendik servis yapan hanımefendi’den. Güzel bir tatlıydı özellikle sorbe ile beraber yemenizi kesinlikle tavsiye ederiz. Maylobi için puanımız 8/10.

Maylobi
Maylobi
Fauna Giriş Ataşehir
Fauna Giriş

Fauna bizim için inanılmaz bir lezzetti. Son zamanlarda Istanbul’da bu kadar güzel bir yemek ne yazık ki yiyememiştik. Başta İbrahim Tuna Bey’e bu güzel işletmeyi bizlerle buluşturduğu için teşekkür ediyoruz. Dilerizki bu harika makarnaları hep aynı kalır ve bizler de zevkle yeriz, yediririz.

Fauna

8.8

FOOD

9.5/10

SERVICE

9.5/10

MUSIC

8.0/10

AMBIENCE

8.0/10