Her metrekaresinden üzüm fışkıran bu adada birçok yerel üretici mevcut. Buradaki bazı marka ve üreticilere kulak aşinalığınız olabilir ama emin olunki burada kendi üretim yerlerinde içebileceğiniz ve tadım yapabileceğiniz şarapları İstanbul veya İzmir gibi yerlerde bulmak imkansız. Bunu biz değil üreticilerin kendisi söylüyor.

Bahsettiğimiz gibi adada birden çok butik üretici mevcut, şimdi hepsini size sırası ile isimlerini vereceğiz. Bizim kendi gidip taktıklarımızı önce ayrı bir başlıkta listeleyip yorumlarımız ile beraber bize göre hangi şarabı içmelisiniz gibi tavsiyelerde bulunucaz. Daha sonraki liste ise bizim gitmediğimiz & gidemediğimiz adada bulunan diğer üreticileri listelicez.

Genel Bilgi

Yeni yasalar gereği artık bağlar şarap tadımlarını ücretsiz bir şekilde yaptıramıyor. Dolayısı ile şarap tadımları ücretli bir hale geldi fakat fiyatlar tamamen sembolik bir şekilde ayarlanmış. En pahalı şarap tadımı 40 TL adadaki. Şarap tadımları ortalama 8 ile 12 çeşit arasında oluyor. Tabii şarap üreticisinin şarap çeşitliliğinede bağlı.

Şarap tadımları ile ilgili sizlere verebiliceğimiz en değerli öneri, sakin saatleri tercih edin giderken. Önünüze 8~12 kadeh konularak içlerine 30 cl’lik şaraplar doldurulacak. İçim sırası ile Beyaz’dan başlayıp Kırmızı’da son bulucak. Fakat buradaki en önemli nokta içtiğiniz şarap hakkında az’da olsa biraz bilgi sahibi olmak. Bunun’da en keyifli yolu orada servis yapan arkadaştan küçük çaplı bir eğitim almak.

İçtiğiniz üzümlerin hikayesini ve geldiği yeri bilmek bize göre içtiğiniz şarap’lara anlam ve tat katıyor. %90 oranında yerli üreticiler dışarıdan üzüm almıyorlar, tamamen kendi ürettikleri üzümlerden yapılıyor şaraplar. Kendi ürettikleri üzümlerde tabikii Bozcaada’da yetişen üzümler.

1-Corvus Wine&Bite

Corvus Wine & Bite Bozcaada
Corvus Wine & Bite Giriş

Corvus Bozcaada’nın en popüler üreticilerinden aynı zamanda ada’nın içerisinde bir kaç yerde şarap tadımı yapabiliceğiniz yeri mevcut. Corvus şarap tadımları için kendisine Wine&Bite adlı bir marka oluşturmuş, dileyen müşteriler bu mekandan tadımlarını yapabiliyor. Eğer almak istersenizde oradan alabiliyorsunuz hemen yan taraf Corvus’un şişelerini satan kendi dükkanı mevcut. Kanun gereği aynı yerde tadım yapıp şişe satın alması yapamıyoruz.

Corvus Şarap Tadımı
Corvus Şarap Tadımı

Gelelim bizim düşünce,görüş ve puanlamamıza;

Maalesef getirilen şaraplar hakkında bilgi verilmiyor ancak tek tek sorarsanız zorla anlatır gibi anlatılıyor. Biz gittiğimizde bizden başka kimse yoktu, buna rağmen çok ilgisizlerdi. Şarap tadımımıza eşlik etmesi için peynir tabağı sipariş ettik oda gerçekten çok kötü ve yetersizdi, bizce kesinlikle sipariş etmeyin.

Corvus Tattığımız Şaraplar ve Puanları

Kırmızı Şaraplar

Rarum = 8 Puan

Aeolis = 6.5 Puan

Merlot & Karalahna = 6.5 Puan

Vinium = 7.5 Puan

Blend No:7 = 7 Puan

Beyaz Şaraplar

Teneia = 6.5 Puan

Zelela = 7 Puan

Bornova Misket = 7 Puan

Tenedos Chardonnay = 7 Puan

Passito = 7 Puan

Corvus Bozcada İletişim & Adres

İletişim Telefon Numarası;

+90 286 697 81 81

Adres;

Alaybey Mahallesi, 17680 Bozcaada/Çanakkale, Türkiye

Harita;

Corvus Wine & Bite İç Mekan
Corvus Wine & Bite İç Mekan

2- Amadeus Mozart Kafe Şarap Evi

Amadeus Şarap Tadım
Amadeus Şarap Tadım Seti

Rüzgar güllerine doğru giderken tam sağınızda kalan üretim tesisi ile iç içe olan Amadeus bizim Bozcaada’daki favori bağ evimiz. Kendinizi evinizin bahçesinde gibi hissedeceğiniz Amadeus’ta bütün şarapları tadarken size tek tek anlatıyorlar eğer isterseniz. Bizim tavsiyemiz bar kısmına geçip servis yapan arkadaşlara yakın temasta bulunup daha keyifli bilgiler edinmeniz. Amadeus’un içinde yer alan Mozart Kafe Şarap Evinde tadımlarınızı keyifle gerçekleştirebilirsiniz.

Buradaki peynir tabağı da diğer şarap tadımı yaptığımız yerlere göre çok üst seviyedeydi ama siz yinede Bozcaada’da peynir tabakları konusunda beklentinizi genel olarak yüksek tutmayın.

Amadeus Tattığımız Şaraplar ve Puanları

Kırmızı Şaraplar

Zinfandel 2015 = 6.5 Puan

Cabernet Sauvignon 2013 = 6.5 Puan

Malbec 2016 = 7 Puan

Shiraz 2012 = 7 Puan

Cuvee Rogue 2016 = 7 Puan

Beyaz Şaraplar

Vasilaki = 8.5 Puan

Zlahtina = 7.5 Puan

Grillo = 7.5 Puan

Sauvignon Blanc = 8.5 Puan

Rose Şaraplar

Zinfandel Dark Rose = 7 Puan

Blushhhh = 6 Puan

Amadeus Menü
Amadeus Menü
Amadeus Üretim Tesisi
Amadeus Üretim Tesisi
Amadeus iç mekan
Amadeus İç Mekan

Amadeus Mozart Kafe Şarap Evi İletişim & Adres

İletişim;

+90 545 884 18 19

Adres;

Cumhuriyet Mahallesi, Kumkuyu Mevkii No 9/1, 17680 Bozcaada/Çanakkale, Türkiye

Harita;

3-Talay Şarapcılık

Talay Şarapcılık aslında planımızda olmayan bir yerdi; fakat Çamlıbağ’a giderken tam yolumuzun üzerine çıktı ve bizde neden olmasın diyerek içeri girdik. Henüz sezonun tam açılmamış olması sebebi ile rahatça siparişlerimizi verip bilgi alabilme imkanına sahip olduk.

Açıkcası adada en zayıf bulduğumuz şarap eviydi. Bize göre çoğu şarap sirke tadındaydı ne yazık ki. Tadım menülerinde toplamda 5 adet şarap vardı. 3 beyaz 2 Rose şaraptan oluşuyordu.

Talay Tattığımız Şaraplar ve Puanları

Beyaz Şaraplar

Vasilaki = 6 Puan

Çavuş = 6 Puan

Sauvignon Blanc = 5 Puan

Rose Şaraplar

Blush = 0 Puan

Halikarnas = 6.5 Puan

Talay Şarap Tadım
Talay Şarap Tadım

1948 Wine House Talay Şarap Evi İletişim & Adres

İletişim;

0532 320 14 12

Adres;

Alaybey Mahallesi, 17680 Bozcaada/Çanakkale

Harita;

4-Çamlıbağ Tenedion Winehouse

Ada’nın en sevilen butik şarapcılarından biri Çamlıbağ. 300 ton kapasiteli gerçek butik bir üretici. Kendi içlerinde 2 markaya sahipler, biri Çamlıbağ diğeri ise Ayapetro. Ayapetro markası üst segment olarak konumlandırılmış ve bizde gerçekten çok sevdik. Özellikle Ayapetro Merlot 2010 rekolte inanılmaz keyifli bir şarap olmuş.

Menünün dışında bize ekstradan 2 şarap daha tattırıldı ve ikiside Ayapetro markasına aitti. Çok sıcak kanlı ve misafirperver bir yer Çamlıbağ Tenedion Winehouse, kesinlikle gitmenizi tavsiye ederiz.

Vasilaki | 7 Puan

Ayapetro Vasilaki | 7.5 Puan

Rose Blush | 6.5 Puan

Kuntra | 6.5 Puan

Karalahna | 7 Puan

Kuntra Reserve | 7 Puan

Merlot – Kuntra | 7 Puan

Cabernet S. – Kuntra | 6.5 Puan

Merlot 2016 | 7 Puan

Ayapetro Merlot 2010 | 8.5 Puan

Cabernet S. Bozcada özel rezerv | 7 Puan

Çamlıbağ menü
Çamlıbağ Menü

Çamlıbağ Tenedion Winehouse İletişim & Adres

İletişim;

(0286) 697 80 55

Adres;

Cumhuriyet Mahallesi, Atatürk Cd. No:11, 17680 Bozcaada/Çanakkale

Harita;