Pavli Bozcaada Dış Görünüm

Türkiye toprakları içinde en eşsiz ada olan Bozcaada gelenleri sevgiyle, gidenleri ise hasretle yolcu ediyor. 3 gece 4 gün olarak planladığımız seyahatimiz bize az geldi desek Bozcaada’nın ne kadar güzel olduğuna dair bir ipucu verebiliriz sanırım.

Bu yazımızda size bizim emek ve özen ile hazırladığımız planımızı ve konakladığımız hotel hakkında bilgileri sizlerle paylaşacağız. Tabiiki de orada beğendiğimiz ve pişmanlık içinde ayrıldığımız yerleri de sizlere söyleceğiz. Öncelikle size ulaşım hakkında kısa bir bilgi vererek başlayalım.

1- Ulaşım

Hafta içi çarşamba günü İstanbul’dan çıktığımız seyahatimizi araba ile planladık. Sabah 07:45’te hareket ettiğimiz yolculuğumuzda Çanakkale’ye 10:35 vardık ve Ecebat’tan feribota bindik. Yarım saat süren feribot yolculuğu sonrası kısa bir araba yolculuğu ardından 12:00 civarında Geyikli’ye vardık. Saat 13:00 vapuru ile Geyikli’den Bozcaada’ya geçen feribota bindik. Saatlerimiz 13:35’i gösterdiğinde ayaklarımız Bozcaada’daydı.

Yani sonuç olarak araba ile normal şartlarda vapurda ekstra sıra beklemezseniz 6 saat içerisinde Bozcaada’sınız.

Söylemeden geçmeyelim, eğer hafta sonu Bozcaada’ya gitmek isterseniz feribot sırası beklemeniz kaçınılmaz ne yazık ki. Geyikli’den Bozcaada’ya geçen feribot için 1 hafta öncesinden internet üzerinden bilet alabiliyorsunuz.

2-Konaklama

Cunda, Alaçatı ve Bozcaada gibi yerlerde 2 farklı tarzda konaklama olanağınız var. Bunlardan ilki şehir merkezinde konaklamak, bunun en güzel yanı arabaya ihtiyacınız olmadan yürüyerek bütün merkezi keşfedebilir ve sokaklarda kaybolma zevkini yaşayabilirsiniz. İkinci alternatifimiz ise denize sıfır otellerde konaklamak, bunun en iyi yanı ise sabah uyanıp kahvaltınızı yaptıktan sonra direk olarak denize girebilirsiniz; fakat akşam yemeğine şehir merkezine gitmeniz gerekecek veya her halükarda araba ile yemeğe gitmeniz gerekecek. Eğer alkol tüketiyorsanız bu iyi bir seçenek olmuyor, maalesef taksi bulmak da biraz sıkıntı böyle yerlerde; o yüzden keşif ve keyifi seviyorsanız şehir merkezinde kalmanızı öneririz.

Gelelim bizim konakladığımız otele, bir çok araştırma ve yorum okumalarından sonra aslında hemen hemen bütün otellerin aynı oda büyüklüğüne sahip olduğunu gördük. Bizim tercihimiz Bozcaoda Otel oldu, işin gerçeği hiç memnun kalmadık ve bunun sebepleri ise en temel ihtiyaçların ilginç bir şekilde bulunmamasıydı. Bunlardan ilki Klima sisteminin arızalı olmasıydı ve bu genel bir problem otelde.

İşin acı kısmı ise 10 m2 odayı geceliği 500 Tl’ye sattıktan sonra 2 gün boyunca sorununuzu çözmemeleri. Otelin diğer bir dezavantajı ise her sabah 07~08 arası tam kapının önüne bir kamyonet geliyor ve çok yüksek seste 10 dakika kadar Sondaj makinesi sesi ile tüm sokağı uyandırıyor. Rezervasyon yaparken de bundan bahsedilmesi gerekiyordu bize göre. Son olarak su isterseniz mevcut değil odada, adadan alıp odanıza koymanız gerekecek. Sonuç olarak Bozcaoda Otel’de konaklamayı önermiyoruz.

Alternatif olarak bir çok otel mevcut, gittiğinizde görüceksiniz ki her 2 katlı bina bir Butik Otel. Biz başka otelde kalmadığımız için bu konuda şahit olduğumuz iyi bir otel olmadı ama yakınlarınızın bir tavsiyesi var ise dinleyin ve bizimle de paylaşırsanız mutlu oluruz.

3-Restaurantlar

Bozcaada restaurant bakımından çok çeşitli ve keyifli bir ada. Yüzölçümü geniş ve turisti çok olduğundan dolayı bu bölgeye yapılan restaurant ve bar gibi yatırımlar karşılığını alıyor kısa sürede. Tahmin edebileceğiniz üzere balık ağırlıklı olan restaurantların yanı sıra Çanakkale bölgesinde yetişen hayvanlardan çıkan et,tereyağı ve benzeri gibi tüm güzellikler sofranıza konuluyor.

Gittiğimiz Restaurantlar Sırası ile;

1- Yalova Restaurant

2-Maya Bozcaada

3-Pavli Bozcaada

4-Madam Niça (kahvaltı)

Restaurantlar için özet yorum ve değerlendirmeler

1-Yalova Restaurant

Yalova Restaurant Dış Mekan
Yalova Restaurant

Adanın merkezinde bulunan Yalova Restaurant Bozcaada’nın en ünlü restaurantlarından. Mutfak ve servis ekibi akşamınızı unutulmaz bir akşam yapmaya hazır olarak sizi bekliyorlar. Biz yediğimiz yemeklerden gayet memnun kaldık, her şey taze ve lezzetliydi. Kendilerine özel meze ve yemekleri tatmanızı öneririz. Bozcaada sokaklarında keyifli bir akşam için doğru bir tercih Yalova Restaurant.

Yalova Restaurant Mezeler
Yalova Restaurant Mezeler

2-Maya Bozcaada

Maya Bozcaada
Maya Bozcaada

Fix menü olarak hizmet veren Maya adanın rezervasyon konusunda en yoğun ve en zor yer bulunan mekanı diyebiliriz. Bu yoğunluğu kesinlikle hakeden Maya Bozcaada mutfağında ise Selçuk Aykan bulunuyor. Aynı zamanda kendisi ev sahibi. Maya’da evinizde bir barbekü partisi veriyormuş havası ile bağ içerisinde keyifli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Özellikle zeytinyağlıları aklınızı başınızdan alacak. Yemekler ile beraber yine menüye dahil olan Maya’nın kendi ürettiği şarap ile 2 adet Suvla şaraplarını karıştırarak ortaya çıkardıkları muazzam bir kırmızı şarap içiceksiniz. Karışım şarap olur mu demeyin; çünkü biz de aynısını dedik ve çıkan sonuca çok şaşırdık.

Maya Bozcaada Dış Mekan
Maya Bozcaada Dış Mekan

3-Pavli Bozcaada

Pavli Bozcaada Şarküteri Tabağı
Pavli Bozcaada Şarküteri Tabağı

Bizim için büyük bir hayal kırıklığı olan Pavli Bozcaada’ya gitmenizi önermiyoruz. Menüsü oldukça zayıf ve servis edilen yemekler ne yazık ki sıradan. Fakat bulunduğu konum itibari ile huzurlu ve doğa içerisinde bir yer, çok gitmek isterseniz şarap içmeye gidebilirsiniz; fakat o akşamınız için adada çok daha iyi alternatifler mevcut.

Pavli Bozcaada Dış Görünüm
Pavli Bozcaada Dış Görünüm

4-Madam Niça

Ada sokakları içerisinde yer alan Madam Niça’ya kahvaltı için gittik. Patiska Bağ evi kahvaltısını bu mekanda servis ediyor. 21 çeşit 17’si soğuk 4’ü sıcak olmak üzere serpme kahvaltı servisi yapılıyor. Bize göre ortalama bir kahvaltıydı , daha iyi olmasını beklerdik. Ambiyansı için gidip bir sabah kahvaltı yapabilirsiniz, adada kahvaltı konusunda çok fazla alternatif söz konusu değil.

4- Plaj ve Beach Club’lar

Gittiğimiz tarih sebebi ile ilgili olsa gerek deniz tarihimizde girdiğimiz en soğuk denizdi; fakat özellikle Habbele Koyu tarafı Maldivleri andıran bir denize sahip. O gün için tercih edeceğiniz koyu, aslında sizin keyfinizin tercihinden çok rüzgarın keyfine göre seçmeniz gerekecek eğer dalgalar içerisinde yüzmek istemiyorsanız. Bugün hangi koyda yüzmelisiniz sorusunun en iyi cevabını oteldeki görevlilerden alabilirsiniz.

Bozcaada biz 2 farklı beach’e gittik ve sırası ile isimleri;

1- Habbele Beach

2- Neco Beach Club

Kısaca yorumlarımız ise sırası ile;

1-Habbele Beach

Plaj denize sıfır değil aradan sahildeki diğer insanların geçebilmesi için yer bırakılmış; fakat bu sizi çok ilgilendiren bir durum değil. Denizi bizim girdiğimiz en temiz denizlerden biriydi. Taşsız bir deniz arıyorsanız Habbele koyu size göre. Yemek ve servis konusuna gelecek olursak, yemeklerinden çok fazla ümitli olmayın; fakat servis gayet başarılı.

2-Neco Beach

Neco Beach’in en güzel yanı 3 farklı zemin tipi seçebiliyor olmanız. Dilerseniz çim,kum yada iskele tercih edebilirsiniz. Servis başarılı; fakat bizim gittiğimiz tarihlerde alkol ruhsatları ile ilgili bir sıkıntı yaşıyorlardı dilerseniz gitmeden bir arayıp sorun. Yemek olarak taş fırından pide tercih ettik güzel bir lezzete sahipti. Denizi ise biraz taşlı ve hatta deniz kestaneleri mevcut.

5- Bar & Bistro

Bozcaada’da Alaçatı gibi gece 12~1’den sonra açık mekan bulmak zor. Fakat üzülmeyin bir kaç güzel mekan mevcut. Bianco ve Salhane güzel bir geceye devam etmek için doğru seçenekler. Müzik konusunda çok bir bekletiniz olmasın ama Kokteyller şaşırtıcı derecede başarılı. Genel Türkçe ağırlıklı çalan müziklerde gece 03:00’e kadar eğlenebilirsiniz.

6-Şarap Bağ & Evleri

Bozcaada deyince akla ilk gelen şeylerden biri tabiki de adada yetişen yerli üzümler ve bunlardan ortaya çıkan şaraplar. Adada bir çok tadım yapabileceğiniz bağ ve şarap evi mevcut bizim gittiklerimiz ise şöyle;

1-Corvus Wine&Bite

2-Amadeus Mozart Kafe Şarap Evi

3-Talay Şarapcılık

4-Çamlıbağ Tenedion Winehouse

Bağlar ve Şarap evleri ile ilgili daha detaylı bir bilgiye ve oralarda tadıp beğendiğimiz şarapların detaylarına ulaşmanız için ayrı bir yazı oluşturduk. Ayrıca menü ve fiyatları da yazımıza ekledik. Şimdi kısa bir özet ile sizleri bilgilendirelim.

1-Corvus Wine&Bite

Adanın en popüler yerel üreticelerinden aynı zamanda İstanbul’da da şubeleri bulunan Corvus’un tadılması gereken şarapları mevcut. Servis ve bilgilendirmesi zayıf; fakat gitmeden olmaz.

2-Amadeus Mozart Kafe Şarap Evi

Bahçenizde şarap tadımı yaparmışcasına keyif yapmak mümkün. Aynı zamanda size içtiğiniz şaraplar hakkında dilerseniz saatlerce anlatım yapma potansiyeline sahipler. Gün batımı izlemeye giderken buradan güzel bir Vasilaki alarak gün batı keyfinizi 2 katına çıkarabilirsiniz. Tadımda size bir çok şarap denetiliyor ve hangisi damak tadınıza uyarsa alabiliyorsunuz.

3-Talay Şarapcılık

Bize göre adanın en zayıf şarap üreticisi. Çoğu şarabın tadı bize sirke gibi geldi ne yazık ki, burayı pas geçip diğer yerleri gezebilirsiniz ya da kötü ve iyi arasında farkı anlamak isterseniz de sizi adanın ara sokaklarında bekliyor olacaklar.

4-Çamlıbağ Tenedion Winehouse

Sempatik bir ortamda şarapları tadarken yüzeysel bilgiler alabilirsiniz ve bizden size bir ipucu çok soru sorarsanız daha çok bilgiyi zevkle veriyorlar, hatta size özel şaraplarından denetiyorlar. Çamlıbağ’da gidip tadım yapmanızı tavsiye ederiz özellikle ısrarla Ayepetro serisinden tatmak isteyin.

7-Yapmadan Olmaz (Bonus)

Her gittiğimiz ve ziyaret ettiğimiz bölgenin kendine has ve özel lezzetleri veya muhakkak yapılması tecrübe edilmesi gereken şeyler vardır. Bu bölümde ise sizlerle onları paylaşacağız.

1-Rüzgar Güllerinde Gün Batımı

2-Çiçek Pastanesi

3-Veli Dede

4-Ada Dondurma

Orjinal İlk Bozcaada Programımız

26.06.2019

 07:00 Hareket 🛵🍷

10:35 eceabattan çanakkaleye feribot kalkışı

13:00 geyikliden bozcaadaya

 13:30 Varış 🌊🌈

 14:30 Çamlıbağ

 16:00 Amedeus

 17:30 Corvus

 19:00 Gün Batımı Keyfi 🌅

 20:00 Yalova Restaurant

 23:00 Polente 

27.06.2019

 12:00 Neco Beach(Cihangir bey)

 20:00 Maya Restaurant 

 23:00 Bakkal

28.06.2019

 12:00 Habbele Beach

 20:00 Pavli Restaurant

 23:00 Salhane 

29.06.2019

12:00 Madam Niça

13:00 Çiçek Pastanesi

13:30 Fuska