Ne bir deniz kenarı ne de bir manzara ama insanlar burada bunu aramıyor ve bunun için gelmiyor. Balıkçı Kahraman’ın şehrin en popüler balıkçılarından biri olma sebebi tabii ki lezzeti. Meşhur Kahraman’ın Domates salatasından soğuk havalarda açılan sobanın üzerinde ısınan ekmeğine, kendine has yorumlarıyla hazırladıkları hamsili ve sade mısır ekmeği ve tabii ki son olarak kalkan balığına kadar her yemeğinin lezzeti ayrı güzel. Boş masa bulmanın zor olduğu bu balıkçıda, dışardan baktığınızda nasıl oluyor da bu kadar dolu oluyor sorusunun cevabını ancak gidip o masaya oturduğunuzda alabilirsiniz.

Siparişlerimizi verirken tabii ki listenin en başında olan Kahraman’nın domates salatası var. Domatesleri mevsiminde olmasada lezzetinden hiçbir şey kaybetmeyip gelen mısır ekmeğiyle beraber harika bir ikili olmaya hazır bir salata.Bu kendine has salatasına puanımız 10/10.

Devamında sipariş ettiğimiz Lakerdamız ortalamın üzerinde olup bunu Vedat Milör usulü ile ekmeğimizin üzerine sürerek yemeyi tercih ediyoruz.Lakerda’ya verdiğimiz puan ise 8/10.

Her ne kadar her şeyi ortalamın üzerinde olsada bazen bu düzeni bozan bir şeyler çıkabiliyor. Kalamar tava ise onlardan biri maalesef, ortalama bir lezzete sahip olan kalamar ne yazık ki beklentimizin altında kaldı. 7/10 puan vererek sıradaki yemeğimize geçiyoruz.

İşte karşımızda yine Balıkçı Kahraman’a özel kendi yorumladığı Mısır Ekmeği. Yarısı hamsili yarısı sade olarak servis edilen mısır ekmeği gerçekten denenmesi gereken bir lezzet. Sıradanlığın dışına çıkılmış olan bu mısır ekmeğine puanımız 10/10.

Bütün çalışanların dahi Karadenizli olması sebebiyle bir kuymak sipariş etmessek olmazdı tabii. Kuymak ortalama seviye bir lezzete sahipti beklentimizin altında kalan yemekler arasına girdi ne yazık ki. Kuymak’a puanımız 7.5/10.

Sıradaki yemeğimiz Balık Kokoreç, yine Kahraman’ın kendi yorumunu kattığı bir yemek. Üzerinde resimde de gözüktüğü gibi biraz fazla olan baharatı bizi rahatsız etti ve balığın tadını bastırdığı için daha çok baharat yemiş gibi olduk. Balık Kokoreç’e puanımız 7.5/10.

Hamsi Tava bir önceki gelen balık kokoreçin yarattığı hüsranı yok ederek bizlere lezzet şöleni yaşattı. Balıkçı Kahraman’da balıkların günlük olmaması gibi bir şey yoğunluğundan dolayı söz konusu olamayacağı için taptaze ve leziz balıklarımız laiki ile hazırlanıp servis edilmişti. Hamsi Tava için puanımız 10/10.

Assolistler tabii ki en son sahneye çıkar. Sıradaki yemeğimiz resimde de görebileceğiniz üzere Kalkan. Kahraman’ın kullandığı pişirme tekniği ile her zamanki lezzetindeydi. Fakat tam mevsimi başlamadığı için stoktaki balıklardan devam ediyorlar. Sizler mevsiminde giderseniz muhtemelen bizler gibi 9.5 ile 10 arası bir puan veriyor olursunuz.

Bu kadar yemekten sonra ağzımızın tatlanması için tatlı siparişi verdik. Bizi çok şaşırtan bir lezzet olmadı. Tatlı uzmanlık alanları çok değil; fakat biraz daha iyileştirilebilir, bizim düşüncemiz bu yönde.

Gecenin Şarabı ise COTES D’AVANOS / Chardonnay-Narince -2016 / KAVAKLIDERE, yemeklerimizle çok uyumlu olduğunu düşünüyoruz ve en sevdiğimiz şaraplardan biri COTES D’AVANOS / Chardonnay-Narince -2016 / KAVAKLIDERE 

Balıkçı Kahraman

8.4

FOOD

9.0/10

SERVICE

8.5/10

MUSIC

7.5/10

AMBIANCE

8.5/10