İstanbul En İyi Restaurantlar

Gideceğimiz günün sabahı karar verdik Alancha’ya gitmeye ve rezervasyon için arayıp yerimizi ayırttık.Diğer her mekanın yaptığı gibi ilerleyen saatlerde rezervasyonu teyit etmek için aradılar ve biz de geleceğimizi belirttik; fakat daha sonra bir kez daha arandık ve teyit verdik; ki bu biraz olağan dışındıydı. Alancha’ya girdiğimiz an itibari ile tuhaf bir durum söz konusuydu. Akşam Defne Samyeli’nin canlı müzik konserinin olmasından mekana gittiğimizde haberimiz oluyor olması bize çok tuhaf geldi. Kimse rezervasyon yaparken böyle bir bilgi vermedi; fakat olabilir dedik belki de Alancha sahne organizasyonları ile doluyordur. Masamıza oturduğumuzda menü istememizin ardından, bize bu akşamın FIX bir menüden oluştuğu ve canlı müzik konserinin olduğu gecelerde mutfak yalnızca FIX menü çalıştığı bilgisi verildi ki bu bizim için çok rahatsız edici bir durumdu. Bundan tek muzdarip olan biz değildik, arka masamızda oturan 2 bayan da aynı şoku yaşamışlardı ki haklılar; çünkü rezervasyon yaptırırken bilgi verilmesse maalesef Alancha dışında kimse o akşam FIX menü olduğunu bilemez. İşin daha da garip kısmı ise bu durumu kime  anlatsak ‘aa size söylenmedi mi?’ ‘kim yapmıştı rezervasyonu?’ gibi anlamsız bir soru girdabına girdik. Mekandaki görevli ekip 3 Maymunu oynuyordu bizce. Gecenin sonunda artık saat 01:30 gösterdiğinde kalkmaya karar verdik ve meraktan canlı müzikte bitti sanırım diye sorduk, cevap ise ‘evet bitti.’ olmuştu. Kapıdan dışarı çıktıktan sonra kapıdaki rezervasyonları kontrol eden görevli ‘aa nereye gidiyorsunuz 17 şarkı daha söyleyecek Defne Hanım’ diyince bizim artık biraz midemiz bulandı bu durumdan. Mekan ağzına kadar dolu da değildi ki, boşaltmaya çalışıyorlar diye böyle dediler diyelim ama anlayamadık açıkcası. Son olarak yemek yediğimiz masalar barın tam önüne o gece için sonradan konulmuştu ve saat 22:30 sularında bir beyefendi gelip ‘konser başladığında bu masaları kaldırmamız gerekebilir,sizinle paslaşırız.’ diyip arka masaya geçti.Dünyada eşi benzeri görülmemiş, müşteriye saygısızlık silsilesi Alancha ne yazık ki.Keşke bunların hepsini bize rezervasyon alırken söyleserdi, biz hoşgörü ile karşılardık; fakat bu tarz bir hareket ve yaklaşım çok üzücü. Bu arada bar bölümünde ki diğer masalar bizim kadar bu olayı nazik karşılamadığından, hiçbir masa kaldırılmamıştı biz çıkarken.


Olumsuzlukları bir yana bırakıp ve keşke böyle tanışmasaydık diyerek yemeklere geçelim.

Fix menü olduğu için Alanca şefleri tarafından seçilen yemekleri yorumlayıp puanlayabileceğiz.


Enginar ile başlayacak olursak, daha iyi olmasını beklerdik. Ortalamanın çok altındaydı, sebebinin hazır olarak beklemiş olması olduğunu düşünüyoruz, dolayısı ile üzerine sinen bir koku ve tat vardı rahatsız edici.

Devamında ise kendi yaptıkları ve yorumlarını kattıkları tabaktaki en lezzetli denemeye değer şey ise Humus idi. Antep fıstığı ile farklı bir lezzet katılmış ve sıradanın dışına çıkarak güzel bir lezzet yakalanmış.

Humus’un ardından bizden 6/10 alan hafif acılı olan bir meze, tabağın en iyi 2. yemeği.

Bize düğünlerdeki tabakları anımsatan közlenmiş patlıcan ise 5.5/10 puan.Daha farklı bir yorum katılabilirdi patlıcan gibi bir sebzeye.

Pastırma ise o içindeki antep fıstığı ezmesiyle kalbimizi fethetti, gerçekten çok güzel bir şeker dengesi vardı; ancak pastırmanın kendisi tercih ettiğimiz bir yemek olmadı.

Tabağın en kötü yemeği ise istavritti. Lezzeti kötü ve beklemiş bir üründü. Muhtemelen Alancha’nın kendi yaptığı bir üründen ziyade, bu tarz geceler için hazır alınıp servis edilen bir üründü.


Sıradaki yemek ise Kıtır Mantı, servis için kullanılan tabak çok hoştu fakat; mantının kendisi neredeyse soğuk denilecek kadar ılık servis edildi. Ortasında isli yoğurt mantıya yakışmıştı ve mantının ılıklığını saymazsak lezzetli bir yemekti. Ayrıca yemeğin üzerine serpiştirilen mikro sebzeler güzel düşünülmüş bir detaydı bize göre.


Gecenin şarabı için ALSACE / Riesling – 2012 / HUGEL & FILS olarak tercihimizi yaptık ve gerçekten memnun kaldık.Beyaz ve Kırmızı şarap arasında kalsakta, sonuç olarak HUGEL & FILS üretimi bir Riesling Beyaz’dan yana seçimimizi yaptık.


Ana yemeklerimize geçerken bize 2 tercih sunuldu; et veya et tercih etmeyenler için balık.Biz de ikisinden de birer tane tercih ettik.

Etin pişme derecesini az-orta istedik ve tam da istediğimiz gibi geldi.Bonfile gerçekten lezzetliydi ve tüm diğer yemeklerin üzerindeydi.Üzerine gezdirilen sos ete çok yakışmıştı. Yanında servis edilen porçini mantarlar ılık olmasına rağmen güzeldi.Yöresel lezzetlerimizden keşkeki andıran yan yemekte ortalama seviyedeydi. Bonfile’ye puanımız 8.5/10.

Tabakta bulunan diğer et ise tiftiklenmiş tandır etiydi. Üzerindeki sos bonfiledeki sos ile aynıydı; ama yinede kötü gitmemişti. Tiftiklenmiş etimiz ortalamanın üzerinde lezzetli bir yemekti, puanımız 7.5/10.


Diğer ana yemek tercihimiz olan ızgara deniz levreği sade ve şık bir sunuma sahip olması ile beraber lezzetide gayet yerindeydi. Altında servis edilen kuşkonmazlar balığa çok yakışmıştı. Ana yemekler gelen baştaki meze tabağı ile lezzet açısından alakasız olması bizi mutlu etti.


22:30’da yemek servisinin bitmesi gerekiyormuş o yüzden de biraz acele ile tatlı faslına geçtik. 3 farklı çeşit tatlı tabağımızda bulunuyordu.İlki Kabak Kireçi üzerine tahin ve ceviz gezdirilmiş lezzeti yerinde bir tatlıydı.Tam ağzı tatlandırmak için güzel bir tercihti.İkincisi ise ekstra bitter antep fıstıklı çikolata, biraz fazla ağır geldi bize ve bu tabağa çok yakıştığını düşünmüyoruz. Üçüncü ve son olarak pastırmanın tam ortasına konulan o antep fıstığı ezmesi bu sefer milföy hamuru içinde küçük kanepe tarzında karşımıza çıktı, tabaktaki en lezzetli ve buranın imzasını taşıyan tatlıydı.

Alancha

6.6

FOOD

6.5/10

SERVICE

5.0/10

MUSIC

7.5/10

AMBIANCE

7.5/10