3 günde gaziantep

21 Nisan 2019 Pazar günü başlayan 3 günlük Gaziantep gezimiz sabah saatlerinde uçaktan inmemiz ile birlikte başladı. İlk günü sağanak yağışlı hava bizi biraz üzse de neyse ki diğer 2 gün hava güzelleşti ve daha rahat gezip yemek yiyebildik. Gaziantep herkesin gerçekten hayatında 1 kez gidip hem gastronomik hem kültürel anlamda gezmesi gereken bir yer. Bizim gittiğimiz tarih mevsimsel olarak havanın ne çok soğuk ne de çok sıcak olmasından dolayı idealdi ve aynı zamanda yeni dünya meyvesinin yeni çıkıyor olması da bize göre güzel bir şanstı. Lokal lezzetleri denemeyi çok sevdiğimiz için bu gezi bizi çok heyecanlandırıyordu. Bu yazımızda 3 gün içerisinde Gaziantep’te biz neler yaptık, nerelere gitmelisiniz ya da nerelere kesinlikle gitmemelisiniz tüm gerçekliğimiz ve objektifliğimizle ile kendi fikirlerimizi yazacağız.

Yazımızda aynı zamanda her gittiğimiz yer için kendimize şu soruyu soracağız; Sırf burası için Gaziantep’e gelir miyiz?

Gaziantep’e gitmeden önce yaptığımız hazırlıkların ve araştırmaların sonucunda oluşturduğumuz nerede ne yemeliyiz listemizi sizlerle yazının sonunda paylaşacağız. Fakat belirtmekte fayda var; o liste biz henüz hiç birini tatmadan önce hazırlanmıştı. Yazımızı okuduktan sonra artık oraları tercih edip etmemek size kalmış.

Konaklama

Söz konusu Gaziantep olunca, tarihi doku ve kültürel ezgilerden uzaklaşmadan bir konaklama yapmak istedik. Araştırmalarımız sonucunda Gaziantep kalesinin orda bulunan Hışvahan Hotel’de konaklaya karar verdik.

Hışvahan

Yemek

Yemek bölümümüze başlarken belirtmemiz gerekir ki, muhtemel olarak sizi şuanda çok heyecanlandıran o yerler, maalesef ki sizi orada hayal kırıklığına uğratacak. Biz sizi bu duygulara önceden hazırlamak için tüm detay ve objektifliği ile Gaziantep’teki 1.Günümüze başlayalım

1.Gün

İmam Çağdaş

İmam çağdaş hakkında Gaziantep’e geldiğinizde veya gelmeden önce genelde “çok iyilerdi ama fabrikasyona döndüler” gibi cümleler duyacaksınız. Bizce başkalarının dediği cümlelere çok takılmayın canınız hangisini isterse onu deneyin. Çünkü bizim gelmeden önce beklentimizin çok yüksek olmadığı; fakat Gaziantep’e tekrar gelme sebebi olarak listeye aldığımız yer oldu.

Yazının tamamı ve RDM Puanı için aşağıdaki link’e basabilirsiniz.

Sırf İmam Çağdaş için Gaziantep’e gelinir mi? Bizce evet!

Zekeriya Usta

En büyük hayal kırıklıklarından birini yaşadığımız mekan. Biz salaş mekanlara veya aile işletmesine kesinlikle karşı değiliz; fakat Zekeriya Usta’ya girdiğinizde hiçbir temel eğitim almamış yaşları ufak garsonların maalesef hiç hijyenik olmayan şekilde Katmerinizi servis ettiğini göreceksiniz. Zekeriya Usta sadece katmer yapıyor ve maalesef bizim yediğimiz Gaziantep’teki en kötü yemekti. Başlıca sebebi ise katmerin içerisine koydukları kaymağın inanılmaz şekilde rahatsız edici kokuyor olmasıydı. Bunu hemen yediğimiz yerin yanında bulunan fırınlarına girip söylemiş olsak da, içerideki insanlar çok aldırış etmedi ne yazık ki. Bizce diğer gelenlerin de o kadar anlatıldığı gibi beğenmediği suratlarından çok belliydi.

Hışvahan – Develik

Gaziantep’teki gerçekten en iyi işletme kalitesi ve felsefesine sahip yer. Eğitimli ve heyecanlı garsonlar size Gaziantep’i ve Gaziantep’e özgü her şeyi sevdirmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Dekorasyonun sizi büyülediği restaurant da yemekler de kesinlikle yemeniz gereken lezzetlerden.

2.Gün

Hışvahan Hotel Kahvaltı

Gaziantep’teki ilk sabahımızda kahvaltı için kendi otelimizi tercih ettik. Gerek otelin dekorasyonu ve hizmeti olsun her şey çok güzeldi.

Zeki İnal

Kebabçı Halil Usta

Üçler Kebap

Koçak Baklava

Akınal Gar Restaurant

3.Gün

Hışvahan Hotel Kahvaltı

Sokakta Ciğer (Tabelasız)

Metanet Katmer